Anne ve Baba Olma Yolculuğu

0

Çocuk sahibi olmak, içinde birçok duyguyu barındırıyor. Sevgiyi, şefkati, sabrı, korkuyu, bıkkınlığı, hayal kırıklığını, telaşı, kaygıyı, öfkeyi, gururu, pişmanlığı…

Bu gerçekten de zorlu olan macerada sağduyuyu koruyabilmek çok önemli.

Anne baba olduktan sonra 20 yıl boyunca “delilik ile mutluluk” arasında gidip geleceksiniz deseler, ne hissedersiniz? Hala çocuk sahibi olmayı düşünür müsünüz?

 mutluaile

Deneyim sahibi olanların öğütlerine kulak vermek en iyisi;

  • Hiç bir anne, baba süper olamaz.  Başka ebeveynlerin başarılarını kıskanmak yerine kendi yeteneklerinizi geliştirmeniz hem sizin hem de çocuğunuzun yaşamını kolaylaştırır.
  • Rahat olmaya çalışın, kendiniz kasmak yoruyor. İyi anne babalar, çocuklarının dağınık, mızmız, gürültücü ve ele avuca sığmaz olduklarını baştan kabul edenlerdir.
  • Her seyi denemeye çalışmayın. Çocuğunuz herşeyi yapsın diye uğraşmayın.Su topu oynasın, aynı zamanda atlet olsun,bu arada bateri çalsın, bilime de ilgi duysun istiyorsunuz. Destek alacak kadar paranız da var, ama unutmayın çocuğunuzun da bir dayanma gücü var. Oyun için hiç mi vakti kalmasın?

başarılıçocuk

  • Bir gün çocuklarınız  bazı şeyler için sizi suçlayabilir,mükemmel olsanız bile.Ama gerçekler acıdır, siz de kendi ebeveynlerinizi suçlamış ve acımasızca eleştirmiştiniz.
  • Kuralları uygulamak isterken hayatı çocuklara zehir etmeyin, her kural esnetilebilir.
  • Uykusuz geceler, beslenme sorunları, ergen tavırları, dakikalarca ne giyilmesi konusunda ikna çabaları, sınav kaygısıyla baş etme, aşk acısı ve benzerleri… Bu arada her şeyi bırakıp kaçmak isteyebilirsiniz. Üstesinden gelebilmek için kendi cennetinizi yaratın, kaçış noktalarınız olsun.

Anne baba da olsanız sonuçta insansınız. Eğlenmek, gezmek için onların evden ayrılmasını beklemeyin. En az 20 yıl sizinle kalacaklar.

Eşinizi de ihmal etmeyin, çünkü size kalacak olan “O”…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın