Anne Babalar Çocukları Arasında Ayrım Yapar mı?

0

Böyle bir soruyla karşılaşan her ebeveyn “olur mu hiç öyle şey!” deyip sizi susturur. Çünkü genel kabul, anne babalar sevgiyi tüm çocuklar arasında eşit paylaştırıldığıdır.. Ama yine birden fazla çocuğun büyüdüğü evlerde bazı kardeşlerin daha ayrıcalıklı muamele gördüğü kimi zaman şaka yollu kimi zaman ise kıskançlık dolu bağrışlarla dillendirilir.

Birden fazla çocuğu olan ebeveynlerin “hangimizi daha çok seviyorsunuz?” sorusuna “ikinizi de aynı oranda seviyoruz” cevabı galiba tam olarak gerçekleri yansıtmıyor. Bunu biz değil, bilimsel çalışmalar söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Sosyolog Katherine Conger ve ekibi bu konuda uzun yıllar süren bir çalışma yapmış. Dört yıl arayla doğan çocukların olduğu 384 aileyi gözlemleyen ekibin çalışmaları sonunda ebeveynlerin çocukları arasında ayrım yaptığı sonucuna ulaşılmış. Çalışmaya katılan annelerin yüzde 74’ü, babaların da yüzde 70’i çocuklardan birini, diğerlerine göre daha ayrıcalıklı konumda değerlendiriyor.

arastırmalar ebeveynlerin ayrım yaptıgını ortaya koyuyor

Peki çocuklar bu durumu nasıl yaşıyor? Çalışmalar, ilk doğan çocukların kendilerini küçüklere oranla daha ayrıcalıklı konumda hissettiğini ortaya koyuyor… Küçük kardeşler de abla ya da ağabeyin gölgesinde kalmaktan yakınıyormuş.

Yine aynı çalışmanın ilginç sonuçlarından biri de, kardeşlerin her birinin, anne babasının diğerini daha çok sevdiği ve önemsediği duygunu yaşaması. Yani çocukların her biri anne babanın kendisini daha fazla sevmesi için daha çok çabalamak zorunda olduğunu hissediyor. Tüm bu sıkıntılara rağmen çok çocuklu bir ailede büyümenin bireyin yaşama hazırlanması açısından büyük katkıları olduğu da tartışılmaz bir gerçek. Mesela, kardeşi olan çocukların daha meraklı ve araştırmacı kişilik sahibi ve ilişkilerinde daha istikrarlı olduğu saptanmış.

buyuk cocuklar kendilerini ayrıcalıklı hissediyor

Anne babaların çocukları arasında bazılarına karşı “pozitif ayrımcılık” yaptığı aşağı yukarı netleşti. Şimdi gelelim ikinci önemli soruya.

Hemen her çocuğun yaşamında en az bir kez karşılaştığı o meşhur soru. ”En çok kimi seviyorsun? Anneni mi,babanı mı?” Acaba çocuklar da ebeveynleri arasında ayrımcılık yapıyor mudur? Neyse bu sorunun yanıtını öğrenmek pek işimize gelmeyebilir…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın