Anne Baba Olmak, 7 Gün 24 Saat, Üstelik Fazla Mesai Ücreti de Yok…

0

Hayatınızın en keyifli ve en zor tecrübesi anne-baba olmak. Büyük fedakarlık ve sorumluluk gerektiriyor. Ne kadar okursanız okuyun, ne kadar üst pozisyonda çalışırsanız çalışın en zor işiniz bu olacak.
İstiyorsunuz ki, her şeyin en iyisi onun için olsun, eğitimin en iyisini seçin, başarılı ve mutlu olsun, iyi arkadaşları olsun, kimse üzmesin… Devamı gelmeyen sayısız dileklerinizin arkası kesilmez. Hata yaptığınızı düşündüğünüzde ise paniklersiniz birden, “Nerede yanlış yaptım?” diyerek.
Pedagoglar, psikologlar bu tür durumlarda sizin kurtarıcınız oluyor.Çocuğunuzun eğitimi, psikolojisi, gelişimi için duygusal ve fiziksel ihtiyaçları konusunda sizi bilgilendirip, bilinçli olmanızı sağlıyorlar.
Bazı genellemeler yapılabilir yine de;
•Çocuklarınıza sevginizi göstermeniz, sarılmanız. Takdir etmeniz onlar için çok değerlidir.Hem ruhsal olarak güçlenirler hem de kendilerine güvenli olurlar.
aile17
•Siz çocuklarınızın arkadaşı değil, anne-babasısınız. Onları yönlendirmeli, korumalı ve bir yetişkin gibi davranmalısınız.Yaşları büyüdükçe özgürleşip, kendi kararlarını veriyor olacaklar.Her sorumluluğu zamanında vermelisiniz.Hayatı onlarla paylaşmaya çalışırsanız, fazla duygusal yük vermiş olursunuz.
•Çocukların rol modelleri anne ve babalarıdır. Onların davranışlarını benimser, olaylarla baş etme şekillerini kopyalarlar. İyi örnek olmak sizin elinizde.
•Çocuğunuzun ruhsal gelişiminde anne ve baba olarak ortak sorumluluğunuz var.Anneler çocuklarıyla daha çok vakit geçiriyor, araştırmalar gösteriyor ki babalarıyla ilişkileri iyi olan çocuklar daha öz güveni yüksek oluyor.
aile18
•Çocuklarınızın çok sık televizyon seyretmesine izin vermek, çevresiyle olan iletişimini azaltır. Sosyal becerilerinin gelişmesine engel olur. Oysa hayata aktif olarak katılmaları, öğrenmelerinde en iyi yoldur.
•Belirli kuralların konulması, çocuklarda doğru ve yanlışların oturması açısından faydalıdır.Bu şekilde kurallarla büyüyen çocuklar daha çok risk alır, daha kontrollü davranırlar.
•Çocuğunuzun etrafındaki yaşıtları ve yetişkinlerle iletişimi önemlidir. Arkadaşlık ilişkileri, yeni şeyler öğrenmelerine ve sosyal becerilerini geliştirmelerinde gereklidir.
Doğuştan anne-baba olarak gelmiyorsunuz, insanlık hali, hatalar herkes için.. Sıradan hataların çocuklarınıza kalıcı zararlar vermeyeceğine inanın, yeterli sevgiyi veriyorsanız onlar her şeyin üstesinden gelir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın