Alışveriş Yaparken Etiketleri Okumaya Başladınız mı?

0

Market alışverişini genellikle kadınlar yapar. Doğal olarak ev halkının sağlıklı tercihler yapabilmesinde en önemli unsur da kadınlardır. Bunun en kolay yolu gıda maddeleri alırken paketlerin üzerinde yer alan “içindekiler” bölümünü dikkatli bir şekilde okumak. İşte size alışverişlerinizde hangi maddelere karşı dikkatli olmanız konusunda yardımcı olacak bir liste.
Fruktoz /Mısır / Glikoz Şurubu
Ne yazık ki artık içinde bu maddelere rastlayamacağınız gıda ürünü pek kalmadı.
Glikoz şurubu, çocuklarda obezite ve şeker hastalığına sebep olur.
Ketçap, krema, kola, gazoz, şekerleme, hazır çorba, çikolata, gofret, puding, hazır kek gibi özellikle çocukların sıkça tükettikleri besinlerde sıkça kullanılır.

alışveriş yaparken1

Potasyum Bromat
Ekmekte ve unlu mamullerde hacmi arttırmak ve ekmeğin rengini beyazlatmak için kullanılıyor. Hayvanlarda kansere neden olduğu biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya dışında bütün dünyada kullanımı yasaklanmış bir madde.
Beyaz ekmek ile vedalaşmak için iyi bir neden…
Aspartam
Yani hani kilo almamak için şeker yerine kullandığınız tatlandırıcılardan bahsediyoruz.
Suni tatlandırıcılar kimyasal bir madde. Aspartam başlangıçta böcek öldürücü olarak imal edilmişti.Tüm gıda ve gıda katkı maddelerinden daha fazla yan etkisi vardır. Baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, eklem ağrısı, bulantı, uyuşukluk, kas spazmları, şişmanlık, depresyon, korku atakları, huzursuzluk, neden olduğu etkilerden sadece bir kaçı. Zayıflamak için suni tatlandırıcı kullananlar dikkat! Aspartam metabolizmayı yavaşlatarak aslında vücutta daha fazla yağ birikmeye neden oluyormuş. Ve ne yazık ki, binlerce gıda maddesinde kullanılıyor.
Sodyum Sülfit
Sosis, salam, sucuk, pastırma gibi işlenmiş etlerde bulunur. Hazır baharat ve köfte karışımlarında da bulunur. Etikette E250 olarak yazılır. Pankreas kanserini yüzde 67, lösemi riskini yüzde 700 arttırıyor. Başta kolon kanseri olmak üzere her çeşit kanseri tetikliyor. Sodyum nitrit; özellikle cenin, bebek ve çocuklar için tehlikelidir.

Trans Yağ
Trans yağlar, kahvaltılık yağlarda, margarinlerde, katı ve kızartma yağlarında, hazır hayvansal gıdalarda, tart, pasta, bisküvi, pizza hamuru, kek, çikolata, gofret, cips, salata sosları, hamur işi, kraker, hazır köfte, tatlılar ve birçok fırınlanmış yiyecekte bulunur. etiketinde “hidrojenize yağ” bulunduğu yazıyorsa anlamı “trans yağ” içerdiğidir.
Bu madde de bağışıklık sistemini zayıflatır, insülin direncini arttırır, karaciğeri ve üreme sistemini etkiler.
Gıda Boyaları
Yapay gıda renklendiricileri çocuklarda davranış bozukluklarına ve önemli ölçüde IQ seviyesinin düşmesine yol açıyor. Hazır gıdalarda kullanılıyor. Meyve ezmelerinde, gazlı içeceklerde, hazır pudinglerde, toz kremalarda, çorbalarda, soslarda, dondurmada, tatlılarda, sakızda, jellerde, marmelatlarda, meyveli yoğurtlarda, reçellerde, ketçap, mayonez ve hardalda bu boyalar kullanılıyor.

alışveriş yaparken3

Monosodyum Glutamat (MSG)
Lezzet arttırıcıdır.Tüm cipslerde MSG var; hatta doğal olduğunu iddia edenlerde bile. Merkezi sinir sistemi tahribatı, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet; ayrıca böbrek ve karaciğerde hasar yaratır. Tehlikelerinin toplum tarafından farkında olunmaya başladığından beri bazı şirketler etikete E621 yazarak gerçeği saklama yoluna gidiyor
Sodyum Nitrat/ Sodyum Nitrit
Raf ömrü uzatıcı koruyucu madde işlenmiş gıdaların bir başka vazgeçilmezi. Değişik kanser türleriyle bağlantısı var. Kullanım alanları ve zararları sodyum sülfit ile benzerlik taşıyor.

alışveriş yaparken4

BHA ve BHT
Bütilat Hidroksi Anizol (BHA) ve Bütilat Hidroksi Toluen (BHT) adlı koruyucu maddeler beynin sinir ağını etkiliyor, davranış değişikliklerini ve kanseri tetikliyor.
Katı ve sıvı yağların bozulmasını, küflenmesini önlemek için kullanılıyor. Tahıl ve tahıl ürünlerinde, sakızlarda, bitkisel yağlarda, patates cipslerinde, tazeliğini muhafaza etmek için bazı paketlenmiş gıda maddelerinde kullanılmaktadır.

Sülfür Dioksit
Fırınlanmış ürünler, çaylar, çeşniler, deniz ürünleri, reçeller, jöleler, kurutulmuş meyveler, meyve suları, konserve ve suyu alınmış sebzeler, dondurulmuş patates ve çorba karışımlarında ve içeceklerde bulunur.
Yan etkileri arasında bronş problemleri, düşük kan basıncı ve anaflaktik şok var.

.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.