Alışveriş Bağımlılığının Altında Yatan Sorunlar Aslında Derin…

0

Kadınlar alışveriş yapmayı sever, bunu biliyoruz.

Ama sokağa her çıktığınızda ihtiyacınız olup olmadığını düşünmeden alışveriş yapıyorsanız, internet sitelerinden sürekli sipariş veriyorsanız üstelik  içi dolu olduğu halde  gardırobunuzu açtığınızda hala giyecek bir şey bulamıyorsanız bu yazımıza kulak verin.

Alışveriş bir tür kısır döngü; indirim dönemlerinde bir ara giyerim diye sürekli almak, sonra dolaplar dolu diye boşaltmak için sağa sola dağıtmak, ardından yine almak… yine dağıtmak…

Young women girlfriends at the weekly clothes market

Bunu yeme bağımlılığına benzetebilirsiniz, sonunda kendinizden nefret etmek de var. Tatmin olmak için yapılan alışveriş sonunda kendinizi daha iyi hissetmiyorsunuz.

Uzmanlar, giyim olgusunun kişilik ve kimliğin ifade edilmesinde önemli olduğunu söylüyor. Bilinçsizce alışveriş yaparken aslında umutsuzluğumuzu ve içten gelen huzursuzluğumuzu örtmeye çalışıyoruz. Alışveriş bir tür rahatlama yolu, sonunu düşünmeden harcıyoruz.

Kimi kadın sevgilisinden ilgi göremediği için, kimi cinselliğini yaşayamadığı için, kimi mutsuz olduğu için, kimi kadınlık imajını bulabilmek için, kimi çocukluğundaki küçük kızı mutlu etmek için, kimi de annesine verdiği tepki yüzünden hıncını alışverişten çıkarıyor.

alışverişbağımlılığı

Bu bağımlılık ergenlikten başlayarak kadınlığa geçişte, kadınlık kimliğinin anneden  kıza iletilmesinde  doğan sorunlardan kaynaklanıyor. Hastalık derecesindeki alışveriş eğiliminin kaynağının doyurulmamış sevgiden geldiğine inanılıyor.

Kadınlar kendi bedenleriyle barıştıkça, erkeklerle ve anneleriyle olan sorunları çözdükçe, cinselliklerine doydukça giyimi zevke dönüştürebilir. Önemli olan kadınlığınızla barışmak, ancak o zaman giyinmenin tadına varacaksınız.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın