Algılarımız, Duygularımız ve Biz

0

Biz kadınlar, duygularımızla yaşarız çoğu zaman, üstelik bizi yönetmelerine izin de veririz. Hayatımızda anlamaya çalıştığımız, ne yapacağımızı bilmediğimiz, kendimizi cenderede hissettiğimiz, gel-gitler yaşadığımız zamanlar oluyor. Duygularımızın yoğunluğu da önemli, etrafı nasıl algıladığımız ise kendimizle ilişkili.
Hayatımız, bizim ona yüklediğimiz anlamlarla şekilleniyor. Şunu unutmayalım, kendimize ait her duygu sağlıklı, önemli olan yoğunluğu ve ifade etme şeklimiz.
Çok öfkeli olduğumuz zamanlarda, genellikle ani hatta sonradan pişman olacağımız tepkiler verebiliyoruz. Kendimizi sakinleştirme yolları bulmalıyız, derin nefes alıp kendimize telkinlerde bulunabiliriz.. Mümkünse, o ortamdan uzaklaşmak en hayırlısı aslında.
algı1

Duygularımızı bastırmaya çalışmak, ilerisi için faydalı olmuyor. “Keşke”lerle boğulmamalıyız. İfade edemediğimiz, yani içimizde kalan duygular psikolojik olarak da yorar. En doğrusu, iletişimde sorun yaşamamak için duyguların ifade edilmesidir.
Hissettiğimiz olumsuz duyguları, üzerimizde tutmamalıyız, yoksa çözümü kaçırırız.Standartlardan vazgeçip, yapıcı duygulara yönelmek sorunların tekrarlamasını önlüyor.
Duygularımızı aktarma şeklimiz de önemi.”Sen zaten hep bunu yapıyorsun” demek, karşınızdakini suçlayıcı ifadeler kullanmak çözüm getirmez. Karşınızdaki kişiyi sürekli savunma durumunda bırakmak doğru değil. Çözüm yolu, “Ben kendimi kötü hissettim, senin davranışın karşısında” ile gelebilir.
Olayların şekli, başında yaşanan ve sonucu arasındaki algılarımızla farklılaşır. Önemli olan, değerlendirmeyi tüm yönleriyle yapabilmek ve sorgulamak.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın