Alaçatı’da “Tatlı Hayat” (Dolce Vita)

0

Kabul ediyorum, Ege’nin Çeşme-Alaçatı bölümüne karşı yıllar süren bir önyargım vardı. Nedense tatil geçirmek için fazla düzenli, fazla kent ve zorlayıcı bir yer olarak algılardım. İnsan tatilde rahat olmalı; “bir şort, bir kaç tişört ve mayo yetmeli” diye düşünürüm. Alaçatı’da tatil yapmak için yeterli bir gerekçem de yok üstelik. Ne sörf yaparım ne de akşam olduğunda kalabalıklara karışırım. Ama…
Çok sevdiğim bir arkadaşımın evlenmesi, artı düğününü Alaçatı’da yapmaya kalkışması beni “isteksizce” getirdi. Bodrum’da geçirdiğim birkaç haftanın ardından burada olmak bana huzur verdi. Neden mi?
Alaçatı küçük olmasına karşın ciddi miktarda tatilciyi ağırlıyor. Ve bunu yaparken, gereksiz yaygaraya ihtiyaç duymayan bir tatil merkezi. Deniz kıyısında değilsiniz, ama karar verdikten en fazla yarım saat sonra bir koyda olmanız gayet kolay.

alacati-dutlu
Yiyecek Alaçatı’da en büyük sorun. Gerçekten ne yiyeceğinizi seçmek konusunda büyük zorluk yaşıyorsunuz. Zeytinyağlılar, deniz ürünleri, sakızlı tatlı çeşitleri ve her yaş grubunu baştan çıkarabilen kumru… Bu kadar çekici yemeklere karşı koyamadıktan sonra sokakta gördüğünüz tanrıça edasıyla yürüyen İzmirli güzel kızlar, zaten sallantıda olan özgüveninizi yerle bir edebilir.
Bodrum’un ardından Alaçatı’da karnınızı doyurmak için bir servet ödemeniz gerekmediğini hatırlıyorsunuz. Her gelir grubu için uygun seçenekler bulmak kolay. Bir kumru bir ayran ile 10-14 liraya bir öğünü rahatlıkla geçirebilirsiniz.
Belki çok küçük çocuklarla tatil yapmak için pek uygun bir seçim olmayabilir Alaçatı, ama ergenlerle çok keyifli zaman geçirilebilir. Yine de ideali eşiniz, sevgiliniz ya da arkadaş grubuyla gelmek.

alaçatı1
Dışarıdan baktığınızda “taş bina işte” diye tanımlayacağınız yerlerin kapısından içeriye girdiğiniz cennetle karşılaştığınızda sakın şaşırmayın. Minik dükkânlarda genç tasarımcıların eserleriyle karşılaşma ihtimali de cabası.
Alaçatı’nın tatil merkezi olarak sezonu Bodrum’a Marmaris’e göre daha kısa. Ama esnaf bunun acısını tatilcilerden çıkarma telaşında değil. Onlar da tatilcilerle birlikte tatlı hayatı sürdürüyor.
Alaçatı her daim esen rüzgârı, Ege’nin lezzetlerini paylaşmaktaki cömertliği ve sükûneti ile bendeki önyargıyı tümüyle sildi.
alacati
Özellikle de konukseverliği ile ev mi yoksa otel mi olduğu konusunda kararsız kalan Dolce Vita’da dostlarla geçirilen birkaç günün ardından gelecek yıl aynı yerde buluşma sözü verildi. Neden olmasın?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın