Akşamdan Kalanlara Öneriler…

0

Yaz tatili bir çoğumuz için bitti,şimdi sıra hafta sonu kaçamaklarında. Genellikle Cuma ve Cumartesi geceleri dostlarla bir araya gelip bir iki kadeh içmek için ideal zamanlardır. Ama arada bir ölçüyü kaçırdığımız da oluyor. Bir gece önce çok eğlenmiş olabilirsiniz.

IF
Sabah uyandığınızda başınızdaki ölümcül ağrı,midenizdeki hoşnutsuzluk sizi o keyifli geceden dolayı derin bir pişmanlığa sürükleyebilir.

Akşamdan kalmaların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için bir çok formülden bahsedilir. Kahve tüketmekten tutun da ayran ile sodayı karıştırıp içmeye kadar değişik yöntemler dillendirilir. Bunlar da bizim önerilerimiz;
Yumurta; Toksinleri yokedici içeriğiyle yumurta akşamdan kalanların da yardımına koşuyor.Ayrıca yumurtada bulunan B vitamini de önemli.

domatessuyu
Domates Suyu; Tükettiğiniz alkol, karaciğerinizin aşırı çalışmasına yol açar. Metabolizmanın bu noktadaki sıkıntısını aşmak için bir bardak domates suyu için.Böylece hem kan şekerinizin düzenlenmesine katkıda bulunursunuz hem de vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı alırsınız.

Muz; Alkol aldığınızda çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Bu da vücudunuzdaki suyun ve potasyumun üzerine sifon çektiğiniz anlamına gelir. Potasyum seviyesindeki düşme,kaslarda zayıflık hissi,titreme,yüksek tansiyon olarak ortaya çıkar. Ama korkmayın,bir muz yiyerek kaybettiğiniz potasyumu yerine koyabilirsiniz.

Kahve;Herkes kahvenin akşamdan kalmanın ilacı olduğunu zanneder. Ancak aslında kahve pek bir işe yaramıyor. Sadece kahve içmeden güne başlayamanlardansanız kahve için. Ama her fincan kahveye koca bir bardak su eşlik etsin.

Aaksamdan kalma
Zencefil; Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanıldığını artık biliyorsunuzdur. Zencefilin,mide bulantısı,gaz,mide krampları ve kusma şikayetlerini gidermede de etkili olduğunu gözden kaçırmayın.
Alkollü geçen bir gecenin ardından vücudun kaybettiği suyu yerine koymak için ertesi gün sıvıya yükleniriz. Mümkün olduğunca katkı maddesi içermeyen,şekersiz sıvıları tüketmeliyiz. Bazı kaynaklar eğer bulabilirseniz hindistan cevizi suyunu öneriyor. Ayrıca Türk mutfağında pek yer almayan kuşkonmazın da alkolün azalttığı enzimleri yerine koymada etkili olduğu belirtiliyor.
Aslında hepimiz akşamdan kalmaya karşı en iyi ilacının ne olduğunu biliyoruz. “Azı karar,çoğu zarar.”

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın