Aknelere Veda Zamanı

0

Aknelerden kurtulmanın elbette bir çok yolu var. Akne oluşumunu tetikleyen nedenler, yüzünüzde  hangi bölgede çıktıysa sebebi ve nasıl kurtulacağınızın yollarını detaylı olarak yazımızdan öğrenin.

  • Yüzünüzün T bölgesinde çıkan beyaz uçlu sivilceler ve kırmızı noktaların nedeni “kirlilik”; kalabalık şehirde yaşamanın getirdiği pislikler, zehirli gazlar havada asılı kalır. Bunların cilde sızmasıyla beraber gözeneklerin kapanması sivilce oluşumunu tetikler. Düzenli olarak kullanacağınız cildinize uygun yüz temizleyici dermokozmetikler ve temizleme fırçaları iyi gelecektir.

Zehirli gazların verdiği zararı önlemek içinse C veya E vitaminli temizleyiciler ile aloe vera içeren serumlar kullanabilirsiniz.

sivilce2

  • T bölgesinde beyaz uçlu sivilceler ve iri kırmızı akneler oluşuyorsa “iklim” kaynaklıdır. Ciltteki yağ üretimini artıran P.acnes bakterisinin çoğalmasına bunaltıcı sıcak havalar neden oluyor. Kuru iklimde yaşayanlar da şanslı sayılmaz; ciltteki nemi emen kuru hava nedeniyle kuruyan hücreler pul şeklinde dökülerek gözeneklerı tıkar.
  • Nem nedeniyle sivilce oluşuyorsa, bakteri üremesini engellemek için yağsız nemlendiricileri kullanın.
  • Alnınız ve saç çizgisi boyunca oluşan sivilcelerin nedeni egzersizdir. Nedeni sandığınız gibi ter değil, saçın kökünde bulunan bakterilerin nemli ortamda yaşamasındandır. Şapka takıyorsanız veya bisikleti kaskla kullanıyorsanız sivilce olması kaçınılmaz olur. Diğer yandan alnınızı havlu veya elinizle kuruladığınızda temiz bile olsa enflamasyona neden olmasıdır.
  • Egzersizin hemen ardından duş almak ve yüzünüzü yıkamak doğru çözüm olur. Egzersizden önce makyajı çıkarmayı ve Alfa ve Beta hidroksi asitlerle cildi temizlemeyi ihmal etmeyin.

sivilce4

  • Çenede ve çenenin altında çıkan kistik akneler ile kaşınan kırmızı noktalar beslenme şeklinden oluşur. İşlenmiş karbonhidratlar, şeker, patates,makarna ve beyaz ekmek gibi besinler androjen hormonlarının seviyesini yükseltir. Orman meyveleri,ceviz,yeşil çay, yeşil yapraklı sebzeler ve taze somon balığı ile beslenin.
  • Diğer bir nedeni strestir, çünkü stres de androjen hormonlarını hareketlendirir. Yağ bezelerinin dengesindeki bozulma hormonal akneleri tetikler. Stresten kurtulmanın en etkili yolu nefese odaklanıp endişeyi azaltmak olabilir.
  • Yara izine dönüşen sivilceler için salisilik asit, silika asit ve niasinamid içerikli bakım kremi çözüm olur.
  • Roza hastalığınız varsa kükürtlü antienflamatuar etkili temizleyici ve kremler kullanın.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın