Aile, Çocuğun Kişiliğinin Oluşmasının Temelidir…

0

Her anne baba, çocuğunu büyütürken doğru olduğunu düşündüğü şekilde yetiştirmeye çalışır. Belki kendi ailesinden gördüklerini yansıtır, belki de kendi eksikliklerini çocuğunda tamamlamaya çalışır. Hangisi olursa olsun, unutmamanız gereken çocuğunuzun kişiliğinin gelişmesinin aile yapınıza bağlı olduğudur.
Anne ve babalar, davranışlarına göre gruplara ayrılıyor;
• Demokratik Anne Babalar; bu aileler çocuklarına yol gösterir ve alacağı kararlarda onu özgür bırakır. Ailenin kendi içindeki sınırlar bellidir ve çocuk olumlu ya da olumsuz davranışlarının sonuçlarını bilir.Çocuğun her konudaki fikirlerine saygı duyulur.Bu şekilde yetişen çocuk kendisine ve etrafına saygılı, sorumluluk sahibi, katılımcı, hoşgörülü ve mutlu yetişir. Yaratıcılığı gelişir, ailesinin dengeli tutumları güven duygusunu geliştirir.Arkadaşlarının özgürlüklerine saygılıdır, haklarını korur ve başkalarının haklarına saygı duyar.Okul başarılar da yüksek olur bu gruptaki çocukların.
aile11
• Mükemmeliyetçi Anne Babalar; çocukların memnun etmekte en zorlandığı aile tipidir. Her zaman yaptığının daha fazlasını isterler çocuklarından. Düzenli, titiz, kuralcı ailelerin çocukları aşırı kaygılı, tedirgin, stresli ve mutsuz olur.Çünkü, sürekli anne babasını mutlu etmeye çalışır. Kekemelik, yalan,çalma, altını ıslatma ve tırnak yeme gibi davranış sorunları yaşarlar.
• Dengesiz ve Kararsız Anne Babalar; aile içerisinde fikir uyuşmazlığı varsa veya değişken davranıyorlarsa,bu çocuklara yansır. Yaptığı bir davranışa, birinde olumlu diğerinde olumsuz tepki verirseniz çocuk bunu anlamakta zorlanır. Bu yüzden çocuğa, davranışlarının sonuçlarının neler getireceği açıkça anlatılmalıdır.
• İlgisiz ve Duyarsız Anne Babalar; bu çocuklar ise ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyar.İletişim problemleri yaşar, ilgi odağı olmak ister ve genellikle kendilerinden küçük çocuklarla arkadaşlık kurarlar.Yaratıcı olamaz ve okul başarıları da düşüktür.
Tam tersi aşırı koruyucu aileler; çocuklarına sorumluluk vermez onların yerine herşeyi kendileri yaparlar. Bu ailelerin çocuklarının hayat tecrübeleri eksiktir.Sürekli etraflarında kendilerini kollayan birisine ihtiyaç duyarlar, huzursuz ve kaygılı olurlar.
aile12
• Aşırı Baskıcı,Otoriter ve Eleştiren Anne Babalar; çocuğa söz hakkı tanımadan kararları onların yerine kendileri verirler, çocuğa da bunlara uymak düşer. Sürekli eleştiren, yargılayan anne babalar çocuklarının kişilik gelişimini hiçe sayarlar. Hakimiyet hep onlardadır ve kendi istekleri ön plandadır. Bu ailelerin yetiştirdiği çocuklar kendilerini düzgün ifade edemez, içine kapanır ve güvensiz olurlar. Hep yanlış yapma korkusu yüzünden, hep tedirgin ve kaygılı olurlar.
Çocuklarınızın ileride nasıl bir yetişkin olacağı sizlerle yakından ilgilidir. Davranış ve tutumları kuşaktan kuşağa aktarılır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın