Affetmenin Özgürleştirici Gücünü Biliyor muyuz?

0

Kendinize yapıldığını düşündüğünüz haksızlıkları, yaşatılmış olan üzüntüleri, size zarar veren yaralayan olay ya da kişileri affetmeyi biliyor musunuz? Hayatımız hiç bir zaman kusursuz olmuyor, yaşadığınız olaylar kimi zaman üzüyor, kırıyor ya da küstürüyor.

Affetmeme durumu, vücudunuzu olumsuz etkiliyor, stres hormonu artıyor, kalp hastalıkları,ruhsal ve sinirsel bozukluklar, hafıza kaybı riskini arttırıyor. Affetmek, bazen dünyanın en zor şeyi gibi gelse de aslında sizi özgür bırakıyor, ruhumuzda taşıdığımız ağır yükten kurtarıyor.Çektiğimiz acıları hafifletiyor. Yaşamdan kaybettiğimiz keyfi geri getiriyor. Aslında affederek, sorun yaşadığınız kişi veya olayları suçsuz bulmuyoruz, olumsuz duygularımızın hayatımızı etkilemesinden de kurtuluyoruz. Kötü tecrübelerden ders alarak aynı hatalara düşmemeye çalışıyoruz. Bakış açınızı geliştirerek kendinize dostça davranmanızı sağlıyor. Affetmek, karşınızdaki kişinin haklı olduğu anlamına gelmiyor, bunu kendiniz için yaptığınızı kabul ederseniz ancak o zaman özgür hissediyorsunuz.

Şimdi durun ve düşünün, şu anda sizi en çok üzen olay ne veya kişi kim? Şöyle sakin bir ortam hazırlayın, hafif bir müzik koyun ve gevşeyin. Derin bir nefes alın, karşınızda affetmeyi istediğiniz kişi ile konuştuğunuzu hayal edin. O’na hakkında hissettiğiniz tüm duygu ve düşüncelerinizi anlatın. Sizi nasıl üzdüğünden, değersiz hissettirdiğinden, kırdığından, acı çektirdiğinden bahsedin. Şimdi de yeni bir karar alarak sizi üzmüş olmasına rağmen onu affettiğinizi söyleyin. Bunu, hak ettiği için değil, kendinizi özgürleştirmek için yaptığınızı ve mutlu olduğunuzu anlatın ve kurtulun tüm yüklerinizden.

Size üzüntü veren olayları ve kişileri beyninizde affedin, özgürleşmenin tadını çıkarın…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın