Açlık Krizlerine İyi Gelen 7 Besin

0

Açlıkta sadece mideyi suçlamayın, beynin de rolü var.

Açlık krizlerinden uzak durmanıza yarayacak yollar;

  • Sürekli yemeklerle ilgili görsellere bakmayın, beyin yemek görseli gördüğünde enerji alacakmış gibi davranıyor.
  • Size yemek çağrıştıran her şeyi gözünüzün önünden kaldırın, gözden uzak olan zihinden de uzak durur.
  • Önceki öğünlerde ne kadar çok doyduğunuzu hatırlamak tok hissetmenizi sağlıyor.

açlıkkrizleri

Patlamış mısırı yağsız olarak hazırlayın, üstelik 3 porsiyonu sadece 100 kalori içeriyor. Tatlı ve tuzlu krizlerinden kurtulmak için yoğurdunuza ekleyerek yiyebilirsiniz.

Barbunya, fasulye ailesinin en yüksek life sahip bir besin, kırmızı ete benzer proteinleri içeriyor. Barbunya yemek tokluğu %31 oranında artırıyor. Barbunyayı kırmızı pulbiber, toz kırmızı biber, toz sarımsak  ve zeytinyağı ile karıştırın. Fırın kağıdı serdiğiniz tepside 200 derecede 45 dakika pişirin.

barbunyapilaki

Ispanak tilakoit içeriyor, bu madde tokluk hissi sağlayan hormonların salınımını artırıyor. Ispanakları mutfak robotundan geçirin ve humusla karıştırarak yiyin.

Yumurta en iyi protein kaynaklarından, üstelik 2 tanesi bile yeterince doyuruyor. Ekstra vitamin isterseniz sarısını ezerek salata sosuna karıştırın.  Pizzanın üzerine kırarak da yemeyi deneyebilirsiniz.

Elma, içerdiği pektin adlı lif ile doygunluk hissinin kontrol eden hormonları etkiliyor. Yemekten 15 dakika önce elma yiyerek, öğle yemeğinde 200 kaloriden kurtulabilirsiniz. Elma dilimlerinin üzerine fıstık ezmesi sürerek yemeyi deneyin.

elmanınyararları

Lor peyniri kazein adlı bir protein içeriyor. Uzun süre sindirimde kaldığı için tok tutuyor. Yeşil biberi az yağda soteleyin, içerisine lor peynirini ekleyerek biraz pişirin. Üzerine baharatlar ekip çavdarlı kıtır ekmekle beraber yiyin.

Çavdar ekmeğinin ununda bulunan bir lif,  metabolizmayı buğday unundakilerden daha çok dengeliyor. Çavdar ekmeklerini küçük küpler halinde kesin, sarımsak tozu ve zeytinyağı ile tavada soteleyin. Salatalarda ve çorbalarda kullanın. Cam kavanozda saklayabilirsiniz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın