40’lı Yaş Kadınlarının Dostluktan Anladığı…

0

Bazı şeylerin değeri, onları kaybedince değil, tam tersine yakınında hissettiğinde anlaşılır. Dostluklar gibi… Bazen, paylaşılan bir sessizlik, bazen masum bir suç ortaklığı, bazen yokluklar ama ille de sevinçler.
Hepimizin arkadaşları var az ya da çok. Dost olabilmeyi yaşamda el yordamıyla öğreniriz. Yarattığımız her düş kırıklığı, hanemize bir eksik arkadaşlık, bir de acı tecrübe olarak yazılır. İyi arkadaş olmanın kurallarını kimse bize yazılı vermez, emek, zaman ve sabırla öreriz dostluk bağlarını.
Aslında ne sihirdir ne de keramet. Biraz duyarlılık, çok saygı, sıfır ön yargı ve defne yaprağı. Şaka bir yana, hepimiz bir şekilde biliriz arkadaşlığı, ama daha iyisi neden olmasın?

dost10

Arada sadece sesini özlediğiniz için kapısını çaldığınıza, hastalandığında yanında olduğunuza eminiz, ama ya arkadaşınız zembereğinden boşalmışçasına bir şeyler anlatma ihtiyacı duyduğunda, yorum yapmadan dinleyebiliyor musunuz?
Sizin onaylamadığınız tercihler yaptığında, saygı göstermeyi başarabiliyor musunuz? Dostlara her zaman mutlak gerçeği göstermek, anlatmak zorundayız ama üslup da önemli. Kurduğumuz cümlelerde dürüstlük kadar sevgiye de yer vermeliyiz.
Dostlarınızın acısını paylaşmak insani bir davranıştır. Ama onların başarısına içtenlikle sevinebilmek gerçek erdemdir. Ve asla arkadaşınızın öne çıktığı bir ortamda başrole soyunmayın. Onun ışığı size de yeter.

dost9

Arkadaş olabilmek, karşınızdaki bireyin tüm haklarına saygı duymayı gerektirir. Bazen kendi kanatlarıyla da uçmak isteyebilirler. Özgür bırakın. Gerçekten dostsanız, korkacak bir şey yok.
Çok iyi niyetle yapılsa bile, eleştiri can yakar. Üslup, esastan önemlidir unutmayın. Yapıcı yaklaşım daha iyi sonuç verir. Dostlarınızın zayıf yönlerini kapatmaya çalışın. Siz de mükemmel değilsiniz, eksiklerinizi kim kapatıyor sanıyorsunuz? Arkadaşlarınızın içinde bulunduğu durumu ya da duygularını anlayamayabilirsiniz ama saygı göstermek zorundasınız.
Dostunuzun ağlamaya ihtiyacı varsa omzunuzu hazırlayın. Sırlarını asla başkasıyla paylaşmayın.
Hep karşı tarafı anlamak yetmiyor, dostlarınıza karşı sizin de açık olmanız gerekiyor. İhtiyaçlarınızı duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin. Unutmayın ki dostlarınızın sihirli küresi de, medyumluk yeteneği de yok.

dost13

Gelelim güncel uyarılara. Sanal alemden bahsediyoruz… Dostlarınızın sosyal medya konusundaki hassasiyetlerine özen gösterin. Burası da, bir anlamda özel hayat. Onların izni olmadan resimlerini sanal dünyada paylaşmayın.
Ve en hassas konu! Arkadaşlarınızın eski sevgilileri ile bir şeyler yaşamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Dostluklar kolay kurulmuyor. Değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.