35’inden Sonra Anne Olmak İsteyenler İçin

0

Kabul etmek gerekiyor ki, doğurganlık yaşla beraber azalıyor. Üstelik riskli hale gelebiliyor. Erken yaşlarda hamile kalmak daha kolay ama yine de ilerlemiş yaşlarda hamile kalmak isteyenlerin de şansı var.
Artık kadınlar çok erken yaşlarda doğum yapmak da istemiyor, hatta araştırmalara göre 40 yaşında doğum yapan kadınların oranı çok yüksek.
Hamile kalmak için, yumurta rezervinizin ne kadar kaldığını bilmeniz gerek. Yıllar geçtikçe doğal olarak kaliteli yumurta rezervi de azalıyor. Bu her kadında aynı gidecek diye bir kural yok, bazılarının doğurganlığı uzun süre devam ediyor. Bunu öğrenmenin yolu, “FSH Testi” yaptırmak, bu testle üretkenlik kapasitenizi öğreniyorsunuz. Bir diğeri “AMH Testi” ise, yumurtalık rezervi hakkında bilgi veriyor.

bebek1

Yaş ve doğurganlık arasındaki ilişkiye bakarsanız;
• 30-34 yaş; bu yaş grubundaki kadınların %75’i doğal yoldan hamile kalıyor. İlk tüp bebek denemelerinde ise oran % 33.
• 35-37 yaş; 100 kadından 94’ü üç yıl içinde hamile kalırken, ilk tüp bebek denemelerinde ise oran % 27.
• 38-40 yaş; kadınların % 77’si üç yıl içinde hamile kalıyor.Tüp bebek oranı ise % 19.
• 40 yaş üstü; 40-42 yaş arası kadınların %12,5’i ilk tüp bebek denemesinde başarı sağlıyor. 43-44 yaş arası oran % 4,9!a, 44 yaş üstünde ise % 2,5’e düşüyor.

hamilelik13

Doğurganlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler çok da zor değil;
1. Stresle savaşın, çünkü hormonlarınızı olumsuz etkiliyor.
2. Egzersiz yapmaktan kaçmayın.
3. Beslenmenize dikkat edin, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile hücrelerinizi zenginleştirin ve hormonlarınızı dengeleyin Katkı maddelerini hayatınızdan uzaklaştırın, mümkün olduğunca doğal beslenmeye çalışın.
4. Aşırı kilo ve aşırı zayıflık her şeyde olduğu gibi, kısırlıkta da etkili oluyor.
5. Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Sigara yumurtalarınızı zehirleyip, erken menopoza neden oluyor .Alkol ve kafein tüketiminizi sınırlayın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın