2040 Yılında Kadın CEO’ların Hakimiyeti Artacak…

0

Biz kadınları ilgilendirmese belki yazı dikkatimizi çekmezdi. Ama PwC adlı vergi, denetim ve danışmanlık şirketi’nin yayınladığı bir makalede, dünyadaki tüm şirketlerin tepesinde bulunan 2500 adet CEO’nun % 30’unun kadın olacağı öngörülüyor.

Günümüzdeki oranın sadece % 5 olduğunu düşünürseniz,ne kadar olumlu bir gelişme olduğunu görürsünüz.
1914 yılından bugüne kadar olan tarihi süreçte CEO’ların rolleri de gelişerek değişiyor.
1914 yılında CEO bir kraldı. John Rockefeller ve Henry Ford, yaratıcılıkları ve bakış açıları ile endüstri alanında yenilikler getirdi. Sektörü genişlettiler, böylece kendi krallıklarını kurdular.

Tuesday, October 15, 2013 Fortune The Most Powerful Women Washington, D.C., USA 9:00 AM SOLUTIONS DESK OPENS Photograph by Stuart Isett/Fortune Most Powerful Women
1964 yılındaki CEO ise bir başbakandı. Mc Donald’s ve Walt Disney hem kendileri liderdi hem de kendi liderlerini seçtiler. Bunu yöneticilerine kaynak sağlayarak, kontrol ederek, hedef-performans ve organizasyon başarılarını izleyerek gerçekleştirdiler.
2014 yılının CEO’su ise artık dinamik bir lider. Esnek değerlendirmelere inanarak 5 yıllık planlardan vazgeçtiler.
2500 adet CEO’nun % 30’u kadın olacak ve CV’lerinde aşağı yukarı şu özellikler bulunacak;
• Bir şeyi icat etmiş olmalı, bir uygulama da olabilir.
• Bir dönem kendi işinin patronluğunu yapmalı,
• Herhangi bir sosyal sorumluluk projesini başlatmış olmalı ya da içinde yer almalı,
• Sanal takımlarla çalışma tecrübesinin olması,

CEO2
• Spor klüpleri veya spor takım kaptanlığı da dahil olmak üzere, çeşitli takımlara liderlik etmiş olmalı.
Geleceğin CEO’ları girişimci, işbirlikçi ve takım yönetmede yetenekleri olacaklar. Uzman ve Integrator olmak üzere 2 rolleri olacak.
Uzmanlar; kısa süreli işlerde başarılı olan yani birkaç yıl içinde işi kurup geliştiren ve yine sıfırdan başlayıp yeni iş kuranlar , diğer adları seri CEO’lar olacak.
Integratörleri ise bir çok şirketin buluştuğu yer, kesişim noktası olarak düşünün. Üretici ağı ve müşteri hakkında detaylı bilgiye sahip, işinin bağlarına tam anlamıyla hakim, zamanını müşteri-üretici-hammadde sağlayıcısını anlamaya harcayan birinden bahsediliyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın