2016 Beslenme Trendleri

0

Sağlıklı yaşam alanındaki gelişmeler hız kesmiyor. Son yıllarda yapılan diyetlerin bir kısmı sağlıklı iken, bir kısmı vücuda zarar veriyordu.

Bu yılın beslenme trendlerini öğrenmeye hazır mısınız?

  • Yarı vejetaryenlik dönemi başlıyor. Bu daha az et tüketimi demek olan; et yerine mercimek, sert kabuklu yemişler ve kinoa gibi sağlıklı protein kaynaklarının tüketimi öneriliyor. Et tüketimini yarıya indirin ve sebze tüketimini ikiye katlayın.

yarıvejateryanbesinler

  • Kahvaltı günün en önemli öğünü ve 2016’da tamamen değişti. Yüksek protein içeren kahvaltılar yanında besleyici bir öğün olan peynir, zeytin, salata ve bazlama içeren kahvaltılar yapılıyor. Yumurta hem tok tutan hem de enerji veren bir besin olduğundan yerini koruyor.
  • Yeni egzotik tahıllar olan  firik bulguru ve kavılca, mutfaklarda yerini aldı. Firik bulguru, esmer pirinçten daha lifli ve önemli oranda protein içeriyor.  Kavılca dünyanın en eski buğday türlerinden biri;  düşük glutenli, yüksek lifli ve yüksek proteinli bir buğdaydır. Kırılma ve melezlenme işlemine tabi tutulmadığından muhteşem besleyici özelliklere sahiptir. Hem pişirmesi kolay hem de şişkinlik vermeden doymayı sağlayan bu tahılları hemen beslenmenize katın.

firikpilavı

  • Dengeli beslenmede önemli yeri olan yağların yararları tekrar anlaşıldı. Yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağı beyin ve cilde faydalı, avokadoda bulunan doymamış, ette bulunan doymuş yağ, hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseridleri ölçülü olarak tüketebilirsiniz.
  • Kuru baklagiller öğünlerdeki yerini alıyor. Vegan protein kaynağı olan baklagiller , 2016 yılında obezite ve kronik hastalıkları azaltmadaki etkisi sayesinde Dünya Bakliyat Yılı olarak ilan edildi. Zengin protein içeren bakliyatları tüketmek uzun süre tok kalmayı ve öğün aralarında daha az atıştırmayı sağlar.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın