2015’in Avrupa’da En Gözde Merkezleri

0

Kimileri için tatil, yeni yerleri keşfetmek için fırsat anlamına gelir. Eğer yaz tatili için Avrupa’yı gözünüze kestirdiyseniz ve Paris gibi klasik yerlerden sıkıldıysanız bu yazıyı okumanızı öneririz.

seyahat28

Gezi yayıncılığının önde gelen ismi Lonely Planet 2015 için Avrupa’nın öne çıkan yerlerinin listesini açıkladı.

  • Akureyri- İzlanda: Geçirdiği büyük ekonomik kriz ve iki yanardağ patlamasının ardından İzlanda’nın adını daha sık duyar olduk. İzlenme rekorları kıran Game of Thrones’un da bu ülkeye katkısı unutulmamalı. Akureyri ise ülkenin en uzun fiyordunda yer alıyor. 18 bin nüfusuyla İzlanda’nın en büyük ikinci kenti olan Akureyri kuzeyin karşı konulamaz yeşili, balıkçı köyleri, kayak merkezleri, yanardağları ile keşif tutkunları için önerilen bir merkez..

izlanda

  • Leipzig-Almanya; Almanya deyince aklınıza ilk gelen yerler, Berlin, Münih, Hamburg ya da Köln olabilir. Emin olun önümüzdeki yıllarda Leipzig de en sık ziyaret edilen Alman kentlerinden biri olacak. Bu yıl kentte bulunan Saint Nicholas kilisesinin 850, kent istasyonunun 100’üncü doğum günü. Doğal olarak bu yaz Leipzig bir çok festival, gösteri ve etkinliğe sahne olacaktır.

leipzig

  • Azor Adaları-Portekiz; Başkent Lizbon’un 1500 kilometre batısında yer alan Azor Adaları etkileyici doğası ile listede bulunuyor. Yetişkinler için oyun bahçesi olarak tanımlanıyor. Dağcılık, bisiklet parkurları, kanyonlar ve kıyılarıyla bu tanımı hakkediyor.

azor

  • Malaga-İspanya; Deniz, gün batımı, zengin deniz ürünleri, tarihi yerler Malaga’nın, Lonely Planet listesine girmesi için yeterli. Ama Malaga bunlara ek olarak son yıllarda kente kazandırdığı müzelerle de dikkatleri üzerinde topluyor.

malaga

  • Belgrad- Sırbistan; Avrupa’nın diğer gözde merkezleri gibi pahalı olmayan Belgrad, tarihi mekanları, hareketli gece hayatı, zengin mutfağı ile listede kendine yer bulmuş. Yaz mevsimi boyunca gerçekleştirilecek festivaller de cabası…

belgrad

  • Piedmont-İtalya; Expo 2015 fuarıyla Milano şu an İtalya’da en çok ziyaret edilmesi beklenen kent. Ama Piedmont Avrupa’nın bu yaz spor başkenti olmaya aday. Rugby maçlarından, plaj futboluna kadar bir çok spor dalında etkinliklere ev sahipliği yapacak olan kent ile ilgili olarak coğrafi güzellikleri ve şaraplarını da unutmamak gerekir.

piedmont

  • Bakü-Azerbaycan; Coğrafi olarak Avrupa’da olmamasına karşın Lonely Planet kentteki hızlı değişim nedeniyle listeye dahil etmiş.
  • Amsterdam-Hollanda; kanalları, görkemli müzeleri, bisiklet yolları, çiçekleri, gece hayatı… Amsterdam zaten gezginlerin listesinde yıllardır var…

bakü

  • Tromso-Norveç: Turizmde, kuzeyin parlayan yıldızı. Kayak yapmak,yürümek ve bölgeye özgün aktiviteleri keşfetmek isteyenler için ideal bir seyahat noktası.

tromso

  • Porto-Portekiz: Avrupa’nın en şirin kentlerinden. Kendine özgü evleri, Duoro nehrinde yapılacak tekne gezileri ve ille de şarap evlerinde Porto’nun en önemli ürününün tadımı. Üstelik de Avrupa’daki bir çok yerden daha ucuz…

porto

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın