2005’de Başladı 2017’de Bitiyor… Arada Kalanlar Ne Olacak?

0

Bugün haberlere bakma fırsatınız oldu mu bilmiyorum. Ya da o haber dikkatinizi çekti mi?

“Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasına göre, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ‘bitişik eğik el yazısı’ kaldırılacak. Bunun yerine dik temel harfler kullanılacak. El yazısı dersi ise seçmeli ders olacak.”

Yani 12 yıl önce eğitimde “dev adım”  diye övülen bir uygulamadan vazgeçiliyor. El yazısı tarihe karışıyor. Aynı yıl bir başka “dev adım”  daha atılmıştı. Okuma yazma öğretilirken “tümdengelim” yönteminden vazgeçilip, “tümevarım”  sistemine geçilmişti.

Hani o meşhur “Ali okula gel.” yerine, çocukların evde ve okulda ağızlarını dudaklarını garip şekillere sokarak harfleri seslendirmeye başladıkları dönem…

Bir yandan bitişik el yazısı yazabilmek uğruna parmaklarını zorlarken, “L” sesini çıkarabilmek için dillerine jimnastik yaptırdıkları günler… “Ela ile Lale el ele”

Yani bundan tam 12 yıl önce. Yani bu yıl üniversiteye girebilmek için sınav kapılarında ecel terleri döken çocukların ilkokula başladığı yıllar. Yani YGS’de Türkçe sınavında sorulan soruların “yarısından azını” doğru cevaplayan çocukların dönemi… Yani hangi sınav sistemini uygularsanız uygulayın, okuduklarını anlayamayan ve oylayacağımız “Anayasa Değişikliği Paketi” kabul edilirse milletvekili olmaya namzet gençlerimiz…

Minik bir hatırlatma; bu yıl YGS’ye 2 milyondan fazla genç girdi…

2005’de başlatılan bitişik el yazısı ve tümevarım sistemi ile eğitim alan kaç milyon çocuğumuz var? Bu soruya kim cevap verebilir? Yani kaç kuşak daha okuduğunu anlamakta zorlanacak?

Peki, dünya nereye gidiyor? Bu yılın başlarında PISA diye bir değerlendirme programını konuşmuştuk. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin yürüttüğü “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı”  PISA’da Türkiye’nin en alt sıralarda yer almasına üzülmüştük. PISA’da istikrarlı bir şekilde ilk sıralarda yer alan ve tüm dünyanın kıskançlıkla izlediği Finlandiya’da geçen yıl itibariyle okullarda bitişik el yazısı rafa kaldırılarak tablet bilgisayar kullanma kararı alındı. Ülkede ilkokul düzeyinde defter ve kalem yerine tabletle okuma ve yazma öğretilmesi için çalışmalar yapılması planlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 45 eyalet, müfredatlarından el yazısını çıkarıp dijital yöntemleri takip etme kararı aldı. Ülkede genel eğilim, el yazısının dijitalleşen dünyada bir şey ifade etmediği yönünde.

Tekrar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasına bakalım;

“Yazma eğitiminde önümüzdeki yıl (2017-2018) bitişik eğik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harfler kullanılacak.”

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın