16 Eylül’de Bunlar Oldu…

0

Zorunlu Din Dersine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Fren

16 eylül1
Mahkeme, 15 kişinin ‘zorunlu din dersi’ ile ilgili Türkiye aleyhinde yaptıkları şikâyeti haklı bularak, Ankara’yı “mecburi din dersleri sistemini yeniden düzenlemeye ” mahkûm etti. Kararda, istemeyen öğrenciye Din ve Ahlak Bilgisi dersine girmeme hakkı verilmesine hükmedildi.

“En İyi Üniversite” Sıralamasında MİT Üçüncü Kez 1 Numara… Boğaziçi, Bilkent ve ODTÜ Yine İddialı…

16 eylül2
Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Massachusetts Institute of Technology (MIT) ilk sırada yer aldı.
Bilim ve teknoloji araştırmalarıyla ünlü MIT, Dünya Üniversite Sıralaması’nda üç yıldır art arda birinci oluyor.
Bilimsel çalışmalarıyla dikkatleri üzerine toplayan Imperial College London Cambridge Üniversitesi ile ikinciliği paylaştı.
Dünyanın en zengin üniversitesi Harvard dördüncü olurken, İngiltere’den University College London ve Oxford beşinciliği paylaştı.
Ve Türkiye…

16 eylül3

QS’in sıralamasında Bilkent ve Boğaziçi üniversiteleri 399. sırayı paylaşırken ODTÜ, Koç ve Sabancı üniversiteleri 400’lü sıralarda, İTÜ 500’lü, Hacettepe ve İstanbul üniversiteleri ise 600’lü sıralarda yer buldu.

Şeker Tüketimini Azaltmak İçin Vergi Bir Çözüm Olabilir mi?

16 eylül 5

Bilim insanları son dönemde sağlık açısından en büyük tehdit olarak gösterilen şeker tüketiminin azaltılması için daha fazla çaba harcanması gerektiğini savunuyorlar. Uzmanlar şeker vergisinin etkili olabileceği görüşünde.
Daha önce,Dünya Sağlık Örgütü uzmanları günlük enerji ihtiyacının şekerden karşılanma oranının yüzde 10’den yüzde 5’e düşürülmesini önermişti. Enerji ihtiyacının yüzde 5’inin şekerden karşılanması; kadınların günde 25 grama kadar erkeklerin de 35 grama kadar şeker tüketmesi anlamına geliyor. Bu hesaplamaya göre, bir kutu kolalı şekerli içecek tek başına günlük enerji ihtiyacının yüzde beşini karşılamaya yetiyor.

İstanbul’dan Lady Gaga ve Anderlecht geçti.
Bu iki önemli etkinlik kent trafiğini kilitledi. Lady Gaga’nın gösterisi günlerce konuşulacağa benzer.
16 eylül6

Galatasaray ise , UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu ilk maçında Belçika’nın Anderlecht takımıyla Burak Yılmaz’ın uzatmalarda attığı goller 1-1 berabere kaldı.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.