12 Eylül 2014’de Bunlar Oldu…

0

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin 34’üncü yıldönümü…

12 eylül-1

İstanbul’la İlgili Korkutan Deprem Açıklaması
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile Kandilli Rasathanesinden uzmanlar Kuzey Anadolu Fay Hattı’ndaki deprem olasılıkları ile ilgili çarpıcı tespitler ortaya koydu.

12 eylül1

Ekip, İstanbul’un 8 kilometre açığında 7 büyüklüğünde veya daha büyük bir depremin olabileceğini açıkladı. Fay hattına dair 20 yıllık GPS verilerini inceleyen ekip, öncelikle, bir fay hattının bir segmentinin uzun süre sessiz olmasının iki anlama gelebileceğini anımsattı: 1. Sismik boşluk aktif olmayabilir. 2. Ya da segmentin sessizliği potansiyel deprem tehlikesine işaret edebilir.

Dünyanın İzlediği Davada Sona Yaklaşılıyor…

12 eylül2
Kız arkadaşını öldürmekle suçlanan Güney Afrikalı ampute atlet Oscar Pistorius hakkındaki mahkeme kararlarının tamamı açıklandı. Güney Afrikalı ampüte atlet Oscar Pistorius’un, sevgilisi Reeva Steenkamp’ı öldürmesiyle ilgili davada yargıç, atletin “taksirle ölüme sebebiyet verdiğine” karar verdi.
Pistorius davasına bakan mahkeme, atletin, kız arkadaşı Steinkamp’ı yanlışlıkla öldürdüğüne, fakat kusurlu davrandığına kanaat getirdiğini açıkladı. Güney Afrika’da ‘kusurlu cinayet’ olarak ifade edilen suç, öldürme niyeti olmaksızın, ihmal sonucu işlenen cinayet anlamına geliyor ve 15 yıla kadar hapis cezası öngörüyor
Bu arada, Pistorius’un eski kız arkadaşı Samantha Taylor basına konuştu. Pistorius’tan şiddet gördüğünü açıklayan genç kadın, “Öldürülen ben de olabilirdim” dedi.

Etek Yasağı Referanduma Takıldı.

12 eylül 3

İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ekrem Elginkan Lisesi’nde yeni eğitim yılı öncesi getirilen kız öğrencilere etek yasağı referanduma sunuldu.

Okul yönetimi ve okul aile birliğinin birlikte yaptığı referandumda velilere, “serbest kıyafet” ve “okul üniforması” soruldu. Okul üniformasının içinde de “sadece pantolon” ve “pantolon ve etek” seçenekleri vardı.
Yapılan oylama sonucu, etek ve pantolonun bir arada kullanılmasına karar verildi.

Bulaşık Makinesi Yerleştirme İşkencesi Bitecek!!!

12 eylül4

İngiltere Bilim Festivali’nde sergilenen bir robotun kısa süre içinde bulaşık makinesine eşya yerleştirebilecek bir aygıt olarak görülebileceği bildirildi.
“Boris” adı verilen robot, tanımadığı nesneleri insan gibi eliyle kavrama yeteneğine sahip ilk robotlardan biri.

12 eylül 5

Boris, İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi tarafından beş yılda 350 bin sterlin harcama yapılarak geliştirilmiş bir robot.
Yüzü ve bileklerine yerleştirilen derinlik sensörleri, 10 saniye içinde nesnelerin biçimini tespit ederek robot parmaklarıyla uygun bir tutma yöntemi uygulamasını ve isabetli kol hareketiyle engelleri aşarak hedefe ulaştırmasını sağlıyor

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.