117 Yılllık Hayatın Sırrı; Kötü Giden Evliliği Bitirmek…

0

Uzun bir hayat yaşamanın sırlarını kim merak etmez ki? Bu konuda bilimsel çalışmalar sürerken elimizdeki en somut veriler, yeryüzündeki en yaşlı insanların yaşam tarzları oluyor.

Dünyanın en yaşlı insanı, bugün İtalya’da 117 doğum gününü kutladı. Adı Emma Morano. Morano aynı zamanda 3 yüzyılı görmüş tek insan. Çünkü, 29 Kasım 1899 doğumlu.

Peki Emma Morano ne yapmıştı da bu kadar uzun süre yaşayabilmişti? Herkes bu sorunun yanıtlarının peşinde, öyle ya, belki de sonsuz hayatın sırlarına ulaşılabilirdi.

emma-morano-25-kasim-1899-dog%cc%86mus%cc%a7

Emma Morano, uzun ömürlü olmasını beslenmesine ve aldığı bir önemli “karara” bağlıyor.

Beslenme kısmı ilginç; 117 yaşındaki Emma Morano ergenlik döneminde kansızlık sorunu yüzünden doktor tavsiyesiyle çiğ yumurta yemeğe başlamış. Doksan yıldan beri, günlük yemek listesi iki çiğ yumurta, bir haşlanmış yumurta, az miktarda kıymadan oluşuyormuş. Arada bir iki kurabiye yediği de oluyormuş.

Morano’nun aldığı önemli karar ise evliliği ile ilgili. İlk aşkı Birinci Dünya Savaşı’nda ölünce evlenmemeye karar veren Emma Morano, baskı ve tehditle nikah masasına oturmak zorunda kalmış.

emma-morano-30-yas%cc%a7indayken

 

Eşinin kötü muamelesi yüzünden bebeğini kaybeden Morano, İtalya’da boşanmanın yasal olmadığı o yıllarda ayrılık kararını vermiş. “Artık başkasının baskısı altında yaşayamazdım.” diyen Emma Morano, uzun yıllar boyunca fabrikada çalışmış, aşçılık yapmış ve kendi ayakları üzerinde durmuş.

Morano’nun ailesinde de  insanlar uzun yaşıyormuş. Annesi doksan, kız kardeşleri de 100 yaş civarında yaşama veda etmiş. Uzun yaşam, Morano ailesinde kalıtsalmış…

morano-odasinda

 

117 yaşındaki Emma Morano son bir yıldır yataktan nadiren çıkabiliyor. İşitme ve görme kaybı yaşıyor. Ancak bilinci yerinde. Öyle ki doğum günü için kesilen pastadan rahatsız olurum endişesiyle sadece bir lokma yemekle yetinmiş…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın